R&D Team Leader

Nr ref.:TL/EX/2019
Brzeg Dolny
PCC Exol
Badania i Rozwój (R&D)

  • Higher education degree in chemistry, chemical engineering or similar fields
  • Experience in formulation of products in one or more of following industries: agrochemical formulations, coatings formulations, firefighting formulations, construction materials, textile treatment etc.
  • At least 5 year experience in product development in chemical industry
  • Experience of people management
  • Good written and oral communications skills
  • Ability to plan activities and analyse their outcomes
  • Polish and English spoken and written fluently

Twoje zadania

• Efficient management of product development activities to meet business growth requirements of industrial surfactant applications: e.g Agrochemicals, Coatings, Firefighting, Construction, Leather, Textile etc.
• Management of practical technical knowledge about processing and application parameters of surfactants
• Development of knowledge of PCC Exol products
• Provision and management of product technical information
• Product training to customers, distributors and new employees
• Project management and efficient project progress reporting

  • Interesting, development-oriented projects and awards for the best ideas
  • Modern research method and tools
  • Compensations for leisure activities
  • Quarterly bonuses
  • Budget for training and langue learning
  • A sport hall and gym
  • Group insurance preferential terms

Wyślij aplikację

PCC EXOL jest jednym z czołowych producentów na rynku surfaktantów i formulacji przemysłowych w Europie. Tutaj właśnie wytwarza się szeroki wachlarz surfaktantów anionowych, niejonowych, amfoterycznych oraz specjalistycznych formulacji przemysłowych.

Obecnie w portfolio PCC EXOL, znajduje się ponad 300 substancji i mieszanin chemicznych wykorzystywanych w wielu branżach przemysłowych, do których należą między innymi: detergenty, środki higieny osobistej, kosmetyki, włókiennictwo i tekstylia, farby i lakiery, materiały budowlane, papier, agrochemikalia, tworzywa sztuczne i wiele innych. Surfaktanty oferowane przez PCC EXOL znajdują zastosowanie również w przemyśle metalurgicznym czy wydobywczym.