Sales Manager (Paints & Coatings)

Nr ref.:SM/KF/2019
Brzeg Dolny
PCC Rokita
Sprzedaż

  • At least 5 years experience in technical sales for raw materials in the paint industry with contacts to multinational paint manufacturers
  • Experience in flame retardants and/or intumescent coating is beneficial
  • Education: chemistry, chemical engineer, paint specialist or equivalent
  • Entrepreneurial attitude
  • Commercial experience
  • Willingness to traveling
  • Being fluent in English, second foreign language would be beneficial.

Twoje zadania

  • Focusing on Key Accounts both for entire product range of PCC for paint producers including flame retardants (Paints&Coatings)
  • Acting as a technical sales manager, understanding the applicational needs of our customers and being able to become speaking partner to technical managers as well as purchasing managers of our customers.
  • Being a part of the PCC paint team
  • Office located in Brzeg Dolny, reporting to head of paints and coatings in Germany
  • Close cooperation with customer service and production planning at Rokita
  • Training customers, distributors as well as own staff
  • Acting as a link between customer and PCC R+D

Twoje korzyści

  • Interesting, development-oriented projects
  • Compensations for leisure activities
  • Quarterly bonuses
  • Budget for training and languages learning
  • Work tools (notebook, phone, a company car)
  • a sport hall and gym
  • Group insurance preferential terms

Wyślij aplikację

PCC Rokita prowadzi działalność produkcyjno-handlową w ramach trzech strategicznych jednostek organizacyjnych. Są to: Kompleks Chloru, Kompleks Polioli oraz Kompleks Chemii Fosforu.

Kompleks Chloru - produkowane są w nim takie substancje chemiczne jak: chlor, ług sodowy, soda kaustyczna, podchloryn sodu, tlenek propylenu, chlorobenzeny i kwas solny. Produkcja w Kompleksie Chloru bazuje na jednej z najnowszych i najnowocześniejszych w Europie, instalacji elektrolizy membranowej.

Kompleks Polioli zajmuje się produkcją podstawowych surowców do produkcji pianek elastycznych, sztywnych i formowanych. Poliole polieterowe (polieterole), sprzedawane są pod nazwą handlową ROKOPOLE. Wykorzystuje się je do wytwarzania poliuretanów, które stanowią obecnie jedną z najszybciej rozwijających się grup surowcowych znajdujących szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach nauki i gospodarki.

Kompleks Chemii Fosforu jest producentem fosforoorganicznych dodatków do tworzyw sztucznych, które obejmują szeroką gamę uniepalniaczy, plastyfikatorów oraz stabilizatorów. Kompleks posiada w swoim portfolio także związki naftalenopochodne, stosowane m.in. jako superplastyfikatory w budownictwie, czy dyspergatory w przemyśle gumowym.